asiakaspalvelu@hopealinja.fi
Tiesitkö, että Hopealinjat risteilee aina vuodenvaihteeseen saakka? Risteily syksyisellä järvellä on upea moniaistillinen elämys, jossa yhdistyvät hyvä ruoka, juoma ja kauniit maisemat. Syyskausi on myös täynnä ohjelmaa ja erilaisia teemaristeilyitä. Tule mukaan nauttimaan järvimaisemista ja juhli sydämesi kyllyydestä!
Yritysmyynti ja ryhmävaraukset: 010 422 5600, tai myyntipalvelu@hopealinjat.fi
Lähde maisema- ja makumatkalle Pyhäjärvelle! M/S Silver Sky tarjoilee makunautintoja Tampereen parhailla maisemilla höystettynä – päiväristeily onkin mitä loistavin tapa päästä ihailemaan järviluontoa ja pysähtyä nauttimaan elämän ainutlaatuisuudesta. Unohda hetkeksi kaupungin vilske ja rentoudu kimmeltävän veden lempeillä laineilla.
Päiväristeilyllä voi nauttia lounaan upeasta noutopöydästä tai vain rentoutua ja ihailla maisemia kylmien tai kuumien juomien kera.
11.9.-26.9. torstaisin ja perjantaisin klo 12.00–14.00
Ryhmävaraukset (kysy erikoishintaa ryhmille): 010 422 5600
Nauti upeista syysilloista järvellä. Järvi on syysasussaan upeimmillaan. Satokauden illalliseen kuuluu runsas alkuruokapöytä, pöytiin tarjoillut pääruoka ja jälkiruoka. Risteilyn upea musiikkimaailma koostuu tunnelmallisesta taustamusiikista ja Mari Martikaisen pehmeästä live-saksofonista.
12.9.-27.9. Perjantaisin ja lauantaisin klo 18.00-20.30
Koe Pyhäjärvi syysasussaan. Laiva lähtee Tampereen sydämestä Laukontorilta vain kivenheiton päässä Keskustorilta. Reitillä tutustut mm. Pyynikin maailman korkeimpaan pitkittäisharjuun. Pispalan komeat maisemat reunustavat reittiä joka kiertää Viikinsaaren ja pyörähtää Hatanpään Kartanon ja Arboretumin tuntumasta. Syksyn värit sytyttävät luonnon kukoistukseen. Brunssia sävyttää syyskauden makujen maailma. Ruskabrunssi on upea kokemus kaikille aisteille. Se on elämys, jossa kohtaavat kaunis Järvi-Suomi ja herkullinen ruoka.
6.9.-18.10.2024 Lauantaisin klo 12.00 – 14.00
Tervetuloa mukaan syksyn iloisimmalle risteilylle, kun Pyhäjärvi muuttuu hetkeksi Baijeriksi! Tampereen oma Oktoberfest-risteily yhdistää saksalaisen juhlatunnelman ja suomalaisen järvimaiseman tavalla, jota et halua jättää väliin.
Laivalla tunnelmaa nostattaa rempseä trubaduuri Joni Valkeejärvi, joka tarjoilee musiikkia laidasta laitaan – klassisista hiteistä suomalaisiin ralleihin. Olut virtaa, nauru raikaa ja maisemat hivelevät silmää.
1.10.–3.10.2025 Keskiviikosta perjantaihin klo 18.00–20.30
Halloween-viikolla laivalla ratkotaan murhamysteeriä! Verinen vieras on teatterimainen Murhamysteeriesitys laivalla, jossa sinä ratkaiset verisen vieraan arvoituksen! Juonikuviot etenevät näytöksittäin kohti huipennusta, samalla kun vieraat tutkivat todisteita ja pääsevät keskustelemaan verisen vieraan kanssa maittavan ruokailun lomassa.
Ohjelmasta vastaa Suomen suosituimmista Murhamysteereistään tunnettu Tuoni Studiot Oy
30.10.2025 Torstaina klo 18.00-21.00
Kun ilta pimenee ja järvi hiljenee yksi laiva lähtee liikkeelle… eikä mikään ole enää ennallaan. Tervetuloa Tampereen karmivimmalle risteilylle. Tänä Halloweenina bileet, buffet ja mystinen tunnelma yhdistyvät uskomattomaksi kokemukseksi. Ja tänä aaveleiva ei ole hiljaista sorttia. Siitä pitää huolen DJ JanneS ”the grim reaper”! Parhaat kauhubiisit ja horrorklassikot pitävät tämän kauhugallerian tunnelman katossa.
31.10 ja 1.11.2025 Perjantaina ja lauantaina klo 19.00-22.00
Risteily on täydellinen tapa viettää pikkujoulua. Herkuista notkuva noutopöytä juomineen yhdessä viihdyttävän ohjelman kanssa nostavat tunnelman kattoon. Kun laiva irtautuu rannasta, väki irtautuu arjesta.
Laiva on lastattu hyväntuulisilla ihmisillä. Tule kaveriporukalla, firmalla, tiimillä, perheporukassa tai vaikka kaksistaan!
Olemme laatineet eri risteilyihin erilaista ohjelmaa. Jokaiselle löytyy varmasti jotain. Ammattitaitoiset esiintyjät pitävät huolta viihtyvyydestäsi ja laineilla viihdyt taatusti.
14.11, 21.11, 28.11. ja 5.12.2025 perjantaisin klo 19.00-22.00
Viettäkää yhdessä Isänpäivää Pyhäjärven laineilla! M/S Silver Sky lähtee isänpäivänä Laukontorilta klo 12.00. Kahden tunnin risteilyillä isää hemmotellaan upeilla Pyhäjärvimaisemilla ja noutopöydän antimilla. Pöydästä löytyy isälle suunniteltu runsas ja herkullinen isänpäivämenu.
9.11.2025 Sunnuntaina klo 12.00–14.00
Upea joululounas Pyhäjärven laineilla seilaten.
Tarjolla modernilla otteella, tuoreista raaka-aineista tehty laadukas ja runsas joululounas ja tietysti mahtavat Pyhäjärvimaisemat.
Tervetuloa nauttimaan piparkakun tuoksuisesta laivasta. Joululounas laineilla on elämys.
17.–20.12. Keskiviikosta lauantaihin klo 11.00–13.00
Uudenvuoden aaton risteilyllä nautit lämpimästä laivan tunnelmasta, noutopöydän herkuista ja laivan kuplivista juomista. Juhlatunnelmaa kohottaa DJ JanneS.
Laivan kannelta näet komeasti uudenvuoden ilotulituksia Pyhäjärven rannoilla.
Laiva saapuu takaisin Ratinan suvantoon noin 21.45.
31.12.2025 Tiistaina klo 19.00-22.00